Surfshark ve Özel İnternet Erişimi (PIA)

Surfshark vs. PIA

Surfshark'ın yeni bir VPN hizmetleri türünü temsil ettiği yerde, Özel İnternet Erişimi (PIA) üzerinde birkaç mil var ve birçok kişi için popüler bir seçim olarak duruyor.

İkisi arasında daha iyi bir seçim belirlemeye mi çalışıyorsunuz? Eğer öyleyse, o zaman doğru yerdesiniz. Bu derinlemesine Surfshark ve PIA karşılaştırma analizine göz atın.

Önemli

Surfshark PIA
 1. 1040+ Sunucu 61+ Ülke
 2. Dinamik / Statik IP'ler Mevcuttur
 3. Sınırsız Eşzamanlı Bağlantı
 4. Tüm Platformlar / Cihazlar için Uygulamalar
 5. Doğrulanmış Günlük Yok Politikası (Denetlenmiş)
 1. 3300+ sunucu 30 ülke
 2. AES-256 bit Şifreleme
 3. 10 Eşzamanlı Bağlantı
 4. Tüm Platformlar / Cihazlar için Uygulamalar
 5. Doğrulanmış Günlük Yok Politikası (Denetlenmiş)

Fiyatlandırma ve İndirimler

Surfshark PIA
Abonelik Süresi 1 ay 1 ay
1 yıl 6 ay
2 yıl 1 yıl
Özel teklif 24 Aylık Planda% 83 İndirim 1 Yıllık Planda% 67 İndirim
Aylık en yüksek fiyat $ 11.95 10,95 $
Aylık en düşük fiyat $ 1.99 $ 3.33
Bir Yıllık Fiyat $ 71.88 $ 39.95
Para iade garantisi 30 gün 7 gün

PIA ve Surfshark, daha az para için iyi bir değer sunan bütçe dostu VPN hizmetleridir. Başlamak için aboneliklerde üç katmanınız var.

PIA için aylık plan size 10.95 $, Surfshark için de aynı fiyat 11.95 $. Bu nedenle, PIA aylık abonelikler için daha ucuz bir seçenek olma eğilimindedir.

PIA'dan elde edilebilen diğer katmanlar arasında 6 ay ve 1 yıllık bir plan bulunmaktadır. 6 aylık plan sizi 5,99 ABD doları / ay geri alacak ve bir kez 35,95 ABD doları olarak faturalandırılacak.

Bu arada, 1 yıllık plan 3,33 $ / ay için kullanılabilir, bu da size% 67 oranında büyük bir indirim sağlar. Bu nedenle, kullanıcılar 12 ay boyunca yalnızca en az 39,95 ABD doları öder.

Surfshark ise 6 aylık bir plan sunmuyor. Aylıktan sonra kullanıcılara 1 yıllık ve 2 yıllık aboneliklere erişim sağlar.

1 yıllık plan, orijinal fiyatlandırmada size% 50 indirim sağlar. 12 ay boyunca toplam 71,88 dolara 5,99 $ ödüyorsunuz. Bu, PIA ile karşılaştırıldığında oldukça pahalıdır.

Bununla birlikte, Surfshark 2 yıllık planda% 83 indirim sunarak bunu telafi ediyor. 24 aylık erişim için yalnızca en az 47,76 $ ödersiniz!

Para iadeleri söz konusu olduğunda, PIA sadece 7 günlük bir garanti sunmaktadır. Bu arada, Surfshark geri ödeme almak için 30 günlük daha uzun bir süre sunuyor.

Surfshark için Bu En İyi Fırsatı Alın: 2 yıllık spesiyalde% 83 tasarruf edin

PIA İçin En İyi Fırsatı Alın: 1 Yıllık Planda% 67 İndirim Kazanın

Özellikleri

Surfshark PIA
Eşzamanlı Bağlantılar Sınırsız 10
İşletim Sistemi Uygulamaları Windows, MacOS, Linux, Android, iOS, Amazon Fire TV Windows, MacOS, Android, iOS, Linux
Manuel Yükleme Cihazları Set Üstü Kutular, Yönlendiriciler ve Linux Bazı Yönlendiriciler
Bölünmüş Tünel Açma Evet (Tüm Uygulamalar) Hayır
Ücretsiz Ekstralar Shadowsocks Desteği, Hacklock, Blindsearch, Sınırsız Mod, TrustDNS SOCKS5 Proxy ve reklam / izleyici engelleyici

Hem Surfshark hem de PIA, birden fazla cihazda mükemmel işlevsellik sunar. Her sağlayıcıda, tüm popüler platformlar / cihazlar için yerel uygulamalarınız var.

Bunlar Windows, Mac, iOS, Android, Linux, Google Chrome, Mozilla Firefox ve hatta Fire TV'leri içerir. Ayrıca Apple TV'ler için yönlendirici desteği de alırsınız.

Bahsetmemek gerekirse, Xbox One ve oyuncu kitlesi için en azını söylemek için oldukça yararlı olan Nintendo Switch ile çalışan uygulamalar bile bulabilirsiniz!

Eşzamanlı bağlantılar söz konusu olduğunda, PIA 10 çoklu oturum açma olanağı sunarken, Surfshark ekstra mil yapar.

Kullanıcılara sınırsız çoklu giriş ve Çin için Shadowsocks desteği, kimlik hırsızlığı koruması için Hacklock ve gizlenmiş sunuculara erişmek için NoBorders modu gibi özellikler sunar.

Öte yandan PIA, özellikler açısından pek bir şey sunmuyor. Uygulamaları da çok önemli “Bölünmüş Tünel Açma” teknoloji!

Engellemeyi Kaldırma Özellikleri

Surfshark PIA
Netflix Evet Hayır
Hulu Evet Evet
Sky Go Evet Hayır
Amazon Prime Evet Hayır
BBC iPlayer Evet Hayır
ABS Evet Hayır
CBS Evet Evet
NBC Evet Evet
ITV Evet Evet
Kanal 4 Evet Evet

Bloke açma açısından Surfshark'tan olağanüstü yetenekler aldım. Ne yazık ki, PIA kolayca coğrafi kısıtlamaları ve VPN yasaklarını atlayamadı.

Sağlayıcı, çoklu akış hizmetlerinde tutarlı performans sağlayamadı. Bu nedenle, engellemeyi kaldırmak için en iyi seçenek olmayabilir.

Netflix, BBC iPlayer, Amazon Prime, Hulu, Voot, Hotstar ve hatta Disney Plus'ı başarıyla engelleyen Surfshark'tan daha iyi performans alırsınız.

Sağlayıcı ile herhangi bir kesinti sorunuyla karşılaşmadım, Ultra HD kalitesinde bile akış sorunsuzdu ve “proxy / VPN algılandı hatası” yukarıdaki tüm web sitelerinde.

Çin

Çinli netizenler her zaman kullanıcıların ülke içinde engellemesini kaldırmasına veya dünyanın başka yerlerinde Çin'den yerel içeriğe erişmesine olanak tanıyan hizmetler aramaktadır..

“Büyük Güvenlik Duvarı” Görevi zorlaştıran karartma VPN hizmetleri, DNS zehirlenmesi, DNS kaçırma ve IP filtreleme gibi çeşitli teknolojileri benimser.

PIA'nın her iki kitleye de teşvik sağlayamadığı durumlarda Surfshark oldukça etkileyici olma eğilimindedir; özellikle ülkede ikamet edenler için.

Kişilerin uygulamalarını indirmelerine / yüklemelerine izin veren bir Çin ayna web sitesi sunar. Aynı zamanda, “Sınır yok” kip.

Bu mod Sursfhark'ı etkinleştirir’Çin'deki coğrafi kısıtlamaları atlamak için VPN trafiğini normal HTTP trafiğine dönüştüren gizli sunucular.

Bununla birlikte, yerel içeriğe erişmek için 12 özel Çince sunucu sunan PureVPN gibi Çin'e VPN almak isteyenler için destek yok.

Çin'deki kullanıcılar Surfshark'ı Çince sayfalarından buradan indirebilirler: https://shark-cn.com/

Kurulum ve Arayüz

Surfshark PIA
Otomatik Kurulum Sihirbazı Windows, Mac, Android, iOS Windows, Mac, Android, iOS
Ana Yer Seçimi Liste tabanlı Liste tabanlı
Ekstra Ayarlar Sayfaları Evet Evet
Mobil Uyumlu Evet Evet

Arayüz açısından, Surfshark’s uygulamaları inanılmaz derecede kullanıcı dostu ve sezgiseldir. Masaüstü uygulamaları, anlaşılması inanılmaz derecede kolay olan kompakt bir tasarıma sahiptir.

Bir uygulama seçim menünüz var ve uygulamayı açtıktan hemen sonra görünen bağlantı düğmesine sahipsiniz. Bu, kullanıcıların bir VPN sunucusuna anında bağlantıdan yararlanmasına olanak tanır.

Konfigürasyonlar için, “vites” simgesi. Diğer uygulama işlevleriyle birlikte protokolleri ve şifrelemeyi değiştirmek için seçenekler sunar.

Mobil uygulamalar da kullanıcı dostudur ve aynı tasarıma ve görünüme sahiptir, ancak daha küçük bir ekran için optimize edilmiştir. Özel IP'lere doğrudan uygulama içinden de erişilebilir.

Surfshark Akış Modu

PIA’Öte yandan, uygulamaları oldukça karmaşık hale geldiği için genel kullanıcı arayüzünde biraz çalışma gerektiren daha geniş bir görünüme ve tasarıma sahiptir..

Masaüstünde, uygulama simge durumuna küçült düğmesine bastığınız anda kendini gizler. Bu, her şey yapmak istediğinizde uygulamayı sürekli olarak yeniden açmanız gerektiği anlamına gelir.

Bu, bir yapılandırma / kurulum kılavuzundaki adımları izlemeye çalışanlar için oldukça sinir bozucu olabilir. Tabii ki, teknoloji insanlarının görevle bir problemleri olmayacak.

Mobil uygulamalar yine de güzel tasarlanmış ve dağınık olma eğilimindedir. Tüm seçenekler düzgün bir şekilde listelenir ve bağlantı kurmak sadece birkaç saniye alır, bu da oldukça dikkat çekici.

PIA Windows uygulaması

Severs ve Performans

Surfshark PIA
Sunucu Ülkeleri 61 30
Toplam Sunucu Sayısı 1040+ 3,300

Hem Surfshark hem de PIA iyi bir ağ altyapısı sunar. İlki 61 ülkede 1.040+ sunucuya sahipken, PIA 30 ülkede 3.300 sunucuyu destekliyor.

Surfshark sunucu sayısı PIA daha az olsa da. Desteklenen ülkelerin yollarına daha fazlasını ekleyerek bunu telafi eder, bu da oldukça yararlıdır.

Bunun nedeni, çoğu kullanıcının mevcut sunucu seçiminde çeşitlilik istemesidir. PIA 30 ülkeyi desteklese de sayı çok daha az.

Benzer şekilde, daha fazla kullanıcının ürünlerine abone olması nedeniyle Surfshark'ın hız / performans sorunlarını önlemek için sunucu sayısını yükseltmesi gerekiyor.

hız

Surfshark PIA
Hız Kaybı % 12 % 25

Performans hakkında daha iyi bir fikir edinmek için hem PIA hem de Surfshark üzerinde bir hız analizi yaptım. Bu, her sağlayıcıdan 5 farklı sunucunun test edilmesini gerektiriyordu.

Seçilen ülkeler ABD, İngiltere, Fransa, Avustralya ve Kanada idi. En iyi sonuçları almak için tüm testler 100 Mbps bağlantıda yapıldı.

Çıplak hız testlerinde, Surfshark yükleme ve indirme işlemlerinde ortalama% 12 Mbps vermeyi başardı ve bu da% 12'lik bir hız kaybına işaret ediyor.

Öte yandan PIA, hız azaltmada% 25 işaretine dokunarak daha yüksek bir kayıp yaşadı ve ortalama 75 Mbps hız kaydetti..

Güvenlik

Surfshark PIA
VPN Protokolleri L2TP, IPSec, IKEv2, Gölgeler, OpenVPN PPTP, L2TP, IPSec, IKEv2, OpenVPN
OpenVPN Veri Şifrelemesi AES-256 AES-128, AES-256
OpenVPN Kontrol Kanalı Şifrelemesi RSA-2048  RSA-4096
Gizleme Teknolojisi Shadowsocks Yok
Uygulama Güvenliği Kill Switch, Wi-Fi, DNS / WebRTC / IP Kaçak Koruması Kill Switch ve DNS / WebRTC / IP Kaçak Koruması
DNS Durumu TrustDNS Özel DNS

Surfshark, OpenVPN protokolünün büyük bir hayranıdır ve “varsayılan” iOS hariç tüm cihazlarında. Kullanıcılar gerektiğinde UDP ve TCP arasında geçiş yapabilir.

Şifreleme için AES-256-GCM şifreleme kullanır, böylece veri kanalında ek kimlik doğrulama sağlanmaz.

Kontrol kanalı için Surfshark, TLA anahtar değişimini RSA-2048 kullanarak sabitleyen AES-256-GCM şifresini kullanır. Mükemmel ileri gizlilik ECDH- (384?) Anahtar değişimi ile sağlanır.

Öte yandan PIA, aynı sayıda protokolü desteklemektedir. Varsayılan olarak, IKEv2 protokolünü kullanan iOS ve MacOS hariç tüm cihazlarda OpenVPN kullanır.

Kontrol kanalı için PIA, aynı şifreleme ve karma kimlik doğrulamasını kullanır ve kimlik doğrulama için SHA384 dahil edilir. Perfect Forward Gizlilik (PFE), ECDHE + ECDSA üzerinden edinilebilir.

Sızıntı Testleri

Her iki sağlayıcıdan da güçlü güvenlik almanızı sağlamak için bir sızıntı testi yaptım. Bu işlem, WebRTC / DNS / IP adresi tespiti için 6 farklı aracın kullanılmasını içeriyordu:

WebRTC ve HTTP İstek Sızıntıları:
 • https://browserleaks.com/webrtc
 • https://www.doileak.com/
DNS Sızıntıları:
 • https://www.perfect-privacy.com/dns-leaktest/
 • https://www.dnsleaktest.com/
IPv4 / IPv6 ve Torrent IP Sızıntıları:
 • https://ipleak.net/
 • https://ipx.ac/run/

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hem PIA hem de Surfshark testleri uçan renklerle geçti, kişisel olarak tanımlanabilir tüm önemli bilgileri anonimleştirerek sizi 7/24 koruyor!

Gizlilik

Surfshark PIA
Merkez İngiliz Virgin Adaları Amerika Birleşik Devletleri
Bağlantı Günlükleri Yok Yok
Etkinlik Günlükleri Yok Yok
Kayıt Bilgileri E E
Anonim Ödeme Yöntemler Monero, Dash, Gridcoin, Rpple, ZCaas, Ehterum, Litecoin, Bitcoin 32 Kripto para birimi

İngiliz Virgin Adaları merkezli Surfshark, diğer sağlayıcılara göre avantaj sağlıyor. BVI zorunlu kitle gözetimi veya veri saklama yasaları koymaz.

İngiliz Hükümdarının bir parçası olmasına rağmen, BVI, kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini destekleyen kendi yasalarına uyan bağımsız bir yetki bölgesidir..

Öte yandan PIA'nın merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde, beş / dokuz / ondört göz ittifakının kurucu üyesi..

Bu nedenle, istihbarat paylaşımını teşvik eder ve telekom, internet ve VPN sağlayıcıları tarafından uyulması gereken zorunlu veri saklama yasaları uygular.

Hükümet, herhangi bir zamanda, herhangi bir günlük talebiyle işbirliği yapmayı gerekli kılan bir mahkeme celbi eşliğinde gag emri verebilir..

Yapılandırma

Surfshark PIA
Adres Tahsisi Paylaşılan / Statik Paylaşılan
Statik IP'ler 6+ Konum Yok
DDoS Koruması Evet Evet
NAT Güvenlik Duvarı Evet Evet

Surfshark'ın paylaşılan / statik bir ağ altyapısını benimsediği durumlarda, Özel İnternet Erişimi (PIA) paylaşılan bir adres tahsis yapısını takip eder.

Hassas bankacılık bilgilerine erişmek veya farklı ülkelerdeki ev LAN'larına erişmek için statik IP'lerin gerekli olduğu düşünüldüğünde bu oldukça sorunludur..

Neyse ki, Surfshark eklenti olarak özel IP'ler sunuyor. Ekstra ödeme yapmak zorunda olmanıza rağmen, anında bağlantı için 6'dan fazla konumunuz var.

Müşteri servisi

Surfshark PIA
Video Kılavuzları Evet Evet
Aranabilir Bilgi Tabanı  Evet Evet
Telefon Desteği Hayır Hayır
E-posta desteği Evet Evet
Ortalama E-posta Yanıt Süresi 25 dakika 45 dakika
Bilet Desteği Evet Evet
Canlı Sohbet Desteği Evet Evet

Her iki sağlayıcıda da destek için birden fazla seçeneğiniz vardır. Bunlara bilet desteği, e-posta ve canlı sohbet ile birlikte arama yapılabilir bilgi tabanı ve SSS bölümü de dahildir..

Tüm seçenekler oldukça iyi çalışıyor ve VPN'lerin canlı sohbetindeki yanıt süreleri oldukça etkileyici. Teknik soruların yanıtlarının alınması yalnızca birkaç saniye sürdü.

Hatta her sağlayıcıdan e-posta desteği ile ilgili yanıt süreleri üzerinde bir test yaptım. Bu süreç, her iki sağlayıcıya e-posta yoluyla dört soru göndermeyi de içeriyordu. Aşağıdaki her VPN için statik bilgilere bakın:

Surfshark

Soru İlk Tepki Süresi E-posta Sayısı Soru Cevaplandı
Surfshark Netflix ile çalışıyor mu? 20 dakika 1 Evet
Surfshark Torrenting için iyi mi? 25 dakika 1 Evet
Surfshark Çin'de çalışıyor mu? 30 dakika 1 Evet
Gizleme nasıl etkinleştirilir? 20 dakika 1 Evet

PIA

Soru İlk Tepki Süresi E-posta Sayısı Soru Cevaplandı
PIA neden bir Beş Göz Ülkesinde bulunur?? 1 saat 1 Evet
Özel İnternet Erişimi günlükleri tutar mı?? 45 dakika 1 Evet
Özel İnternet erişimi Netflix ile çalışır mı?? 50 Dakika 1 Evet
Özel İnternet erişiminden nasıl geri ödeme alabilirim?? 44 Dakika 1 Evet

Kazanan: Surfshark

Surfshark Kazanan

Kuşkusuz, Surfshark, akışkan platformlarının engellemesini kaldırma, Çin'de çalışma ve özel IP'ler sunma nedeniyle inanılmaz derecede bütçe dostu olduğu için bu karşılaştırmayı kazanıyor..

PIA da iyi bir hizmettir, ancak çeşitli alanlarda iyileştirmeler yapılması gerekmektedir. Bahsetmemek gerekirse, sağlayıcı riskli bir yargı yetkisine dayanır ve bu da gizlilikten yararlanmanın tüm amacını ortadan kaldırır!

Похожие статьи

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me