PureVPN در مقابل TunnelBear

PureVPN در مقابل TunnelBear

جایی که PureVPN به عنوان یک سرویس بودجه دوستانه و در عین حال دارای ارزش محور مشهور است ، TunnelBear تقریباً مدتی است که مورد علاقه بین فریبی ها است.

امروز ، ما دو سرویس را با هم مقایسه خواهیم کرد’ “حق بیمه” پیشنهادهایی برای تعیین اینکه کدام ارائه دهنده مشوق های بهتری را به کاربران ارائه می دهد.

بنابراین ، بدون آزار و اذیت بیشتر ، این تجزیه و تحلیل عمیق PureVPN و TunnelBear را بررسی کنید ، جایی که این دو را در فاکتورهای مختلف با هم مقایسه می کنیم:

نکات برجسته

PureVPN TunnelBear
 1. 2،000+ سرور در 140 کشور
 2. IP های اختصاصی موجود است
 3. 5 اتصال همزمان
 4. برنامه ها برای همه سیستم عامل ها / دستگاه ها
 5. هیچ خط مشی لاگ تأیید نشده است (حسابرسی شده)
 1. 1000+ سرور در 23 کشور
 2. رمزگذاری بیت AES-256
 3. 5 اتصال همزمان
 4. برنامه رایگان در دسترس کاربران
 5. دو حسابرسی مستقل امنیتی را تصویب کرد

قیمت گذاری و تخفیف

PureVPN TunnelBear
دوره اشتراک 1 ماه رایگان
1 سال 1 ماه
2 سال 1 سال
پیشنهاد ویژه 73٪ تخفیف در یک برنامه 2 ساله 50٪ تخفیف در یک برنامه 1 ساله
بالاترین قیمت در هر ماه 10.95 دلار 9،99 دلار
کمترین قیمت در هر ماه 1.65 دلار $ 4.99
قیمت یک ساله 69.72 دلار 59.88 دلار
تضمین بازگشت پول 31-روز هیچ یک

از نظر قیمت گذاری ، گزینه های مختلفی را با هر یک از ارائه دهندگان در دسترس دارید. اگرچه ، TunnelBear از دنبال می کند “فریمیوم” مدل قیمت گذاری ، بنابراین پیشنهادات آن شامل یک “رایگان” نسخه نیز هست.

با وارد کردن آدرس ایمیل خود می توانید برای آن ثبت نام کنید و واجد شرایط دسترسی به 4 مکان محدود با درپوش باند 500 مگابایت خواهید بود. از طرف دیگر PureVPN ارائه می دهد “حق بیمه” اشتراک ها.

برنامه ماهانه آنها از 10،95 دلار شروع می شود ، در عین حال TunnelBear’s با 9.99 دلار شروع می شود. البته اگر تصمیم به برنامه های طولانی تر دارید ، می توانید تخفیف ها و معاملات بهتری را اعمال کنید.

به عنوان مثال ، اگر برنامه 1 ساله PureVPN را انتخاب کنید ، 5.81 دلار در هر ماه پرداخت خواهید کرد. این رقم برای 12 ماه به 69.72 دلار می رسد. در مقابل ، TunnelBear’برنامه 1 ساله هزینه 4.99 دلار در ماه است.

در نتیجه ، شما فقط برای دسترسی 12 ماهه 59.88 دلار پرداخت می کنید. TunnelBear جدا از یک دوره رایگان ، 1 ماهه و 1 ساله هیچ برنامه دیگری ارائه نمی دهد ، اما با PureVPN شما یک برنامه 2 ساله نیز در دسترس دارید..

این برنامه با کمترین نرخ 3.49 دلار در ماه و با قیمت 83 دلار ، بهترین ارزش را به کاربران می دهد. به عنوان بخشی از آخرین معاملات خود ، PureVPN همچنین یک برنامه 5 ساله با 79 دلار برای مدت محدود ارائه می دهد.

تا آنجا که بازگشت پول’با نگرانی ، PureVPN ضمانت بازپرداخت 31 روزه را ارائه می دهد. در همین حال ، TunnelBear سابقاً پیشنهاد بازپرداخت 30 روزه را می داد ، اما این ویژگی را از زمان اخیر لغو کرده است.

دریافت این بهترین پیشنهاد برای PureVPN: در هزینه ویژه 2 ساله آنها 73٪ صرفه جویی کنید

دریافت این بهترین پیشنهاد برای TunnelBear: در هزینه ویژه 1 ساله آنها 50٪ صرفه جویی کنید

امکانات

PureVPN TunnelBear
اتصالات همزمان 5 5
برنامه های سیستم عامل Windows ، MacOS ، Android ، iOS ، Linux و Fire TV Windows ، MacOS ، Android ، iOS ، Linux
دستگاه های نصب دستی لینوکس ، روتر ، تنظیم بالا جعبه ها روترها
تقسیم تونل بله (همه برنامه ها) بله (VigilantBear)
اضافی اضافی افزونه رسمی Kodi ، تبلیغ کننده ، اسکنر بدافزار ، برنامه افزودنی مرورگر برای Chrome و Firefox نزدیکترین تونل ، محافظت از Wi-Fi ، 500 مگابایت رایگان

PureVPN از نظر ویژگی های دارای یک دست بالاتر از TunnelBear است. این کشور به لطف بسیاری از فناوری های پیشرفته برای امنیت و حفظ حریم شخصی ، به عنوان یک مبتکر و تأثیرگذار ایستاده است.

لازم به ذکر نیست ، شما برای هر سیستم عامل / دستگاه از جمله Windows ، Mac ، iOS ، Android ، Linux ، Mozilla Firefox ، Google Chrome ، Amazon Fire TV ، Apple TV و حتی یک افزونه برای Kodi در دسترس هستید..

TunnelBear همچنین یک برنامه سازگار با همان برنامه ها را ارائه می دهد ، به استثنای یک افزودنی اختصاصی برای Kodi. در عین حال ، فاقد بسیاری از ویژگیهای مفید موجود با PureVPN است که برای کاربران VPN ضروری است.

آنها تونل زنی تقسیم شده (ملقب به عنوان) را ارائه می دهند “VigilantBear”) در همه برنامه ها ، که بسیار مفید است. جدا از آن ، آنها یک ویژگی GhostBear را دارند که امنیت بیشتری را به شما اعطا می کند (من در مورد آن به شرح زیر می پردازم).

در مقایسه با این حداقل ویژگی ها ، PureVPN IP های اختصاصی ، مسدود کننده های تبلیغاتی / ردیاب ، اسکنرهای مخرب ، فایروال NAT و تعداد بیشماری از فن آوری های دیگر را برای تقویت امنیت و حفظ حریم خصوصی شما ارائه می دهد.

انسداد قابلیت ها

PureVPN TunnelBear
نتفلیکس آره نه
هولو آره نه
آسمان برو آره نه
نخست وزیر آمازون آره نه
iPlayer بی بی سی آره نه
ABS آره نه
CBS آره آره
NBC آره آره
ITV آره آره
کانال 4 آره آره

از آنجا که TunnelBear در بین مردم مشهور است “مجانی”, من در راه رفع انسداد سیستم عاملهای جریان انتظار زیادی نداشتم. پس از آزمایش نسخه رایگان و پریمیوم آنها در سایت های مختلف ، فرضیات من به اثبات رسیده است.

VPN در رفع انسداد Netflix ، iPlayer BBC ، Hulu ، Amazon Prime ، Voot ، Hotstar ، Disney Plus و سایر سایتهای محبوب شکست خورد. به همین ترتیب ، ممکن است بهترین گزینه برای کاربرانی که خواهان VPN برای پخش هستند ، نباشد.

از طرف دیگر ، PureVPN با تمام وجود مخالفت هایی را برای ارائه قابلیت های عالی برای انسداد قفل کرد. VPN برای دور زدن محدودیت های جغرافیایی در سرتاسر جهان از فن آوری های احتقان قوی استفاده می کند.

آزمایش آن بر روی سیستم عامل های جریان مختلف نشان داد که ارائه دهنده با هیچ مشکلی در انسداد سرویس های عمومی در همه برنامه های خود روبرو نیست. اینها شامل آنهاست “برنامه های افزودنی مرورگر” هم.

بسیاری از ارائه دهندگان نمی توانند ادعا کنند که می توانند VoD هایی مانند Netflix را از طریق افزونه Chrome یا Mozilla مسدود کنند. با این حال ، PureVPN این کار را ممکن می سازد ، و آن را نسبت به سایر ارائه دهندگان نشان می دهد.

همچنین به کاربران می دهد “وب سایت های محبوب” گزینه ای در تمام دستگاه هایی که کلیه سایت های معروف جریان را لیست می کند. به سادگی بر روی کانال مورد نظر برای رفع انسداد کلیک کنید ، و فوراً به آن دسترسی پیدا کنید ، منفی هر دردسر را داشته باشید.

چین

“فایروال عالی” در چین از تکنیک های مختلف مسدود کردن VPN مانند حملات Deep Packet Inspection (DPI) ، DNS Hijacking ، DNS Poisoning و سرورهای VPN Blackholing استفاده می کند که دور زدن محدودیت های جغرافیایی را بسیار مشکل می کند.

متأسفانه ، TunnelBear هیچ انگیزه ای برای مهاجران یا ساکنان چین ایجاد نکرد. شما وب سایت آینه ای برای بارگیری برنامه های آنها در کشور ندارید و سرورهای چینی را نیز در دسترس ندارید.

ارائه دهنده ارائه می دهد “GhostBear” ویژگی ای که با استفاده از پروتکل TCP روی پورت 443 از انسداد در سرورها استفاده می کند تا اتصال VPN را به صورت عادی پنهان کند “HTTPS” ترافیک ، اما این در تست های ما بی اثر بود.

در همین حال ، PureVPN بهتر برای هردو کار کرد: مهاجران چینی و ساکنان. این وب سایت آینه ای را ارائه می دهد و تنها ارائه دهنده بازار است که 12 سرور چینی را ارائه می دهد (6 مورد در پکن و 6 در شانگهای).

رابط و رابط

PureVPN TunnelBear
جادوگر تنظیم خودکار ویندوز ، مک ، اندروید ، iOS ویندوز ، مک ، اندروید ، iOS
انتخاب محل اصلی مبتنی بر لیست مبتنی بر لیست
صفحات تنظیمات اضافی آره آره
دوستانه موبایل آره آره

PureVPN برنامه هایی را برای همه دستگاه ها و سیستم عامل های مختلف ارائه می دهد. این موارد فقط به ویندوز ، مک ، اندروید و iOS محدود نمی شوند. VPN از صفحات بزرگتر تلویزیونهای Android / Apple و حتی تلویزیونهای Fire پشتیبانی می کند.

بهترین قسمت از همه؛ سهولت استفاده و شهودی در صفحه های کوچک و بزرگتر به خطر نمی افتد. PureVPN در دوستی عالی کاربر در تمام دستگاه ها سازگار است.

برنامه های دسک تاپ طرحی دارند که هم تازه کار و هم متخصصان را جلب می کند. برنامه های تلفن همراه با دسترسی آسان سرورها ، ویژگی ها و تنظیمات ظاهری تیره تر دارند.

در همین حال ، پسوندهای مرورگر به همان اندازه شگفت انگیز هستند ، و حتی به کاربران امکان انسداد سیستم عاملهای جریان مانند Netflix را از مستقیم در داخل مرورگر می دهند..

برنامه PureVPN Mac

TunnelBear همان سطح سازگاری برنامه ها را ارائه نمی دهد. برنامه های دسک تاپ ، موبایل و مرورگر دارید ، اما پشتیبانی از تلویزیون های آتش نشانی ، تلویزیون های اپل و Kodi وجود ندارد.

تا آنجا که به طراحی مربوط می شود ، کلیه مشتری ها عالی به نظر می رسند و تمایل دارند “سرگرم کننده برای استفاده”. در مقایسه با PureVPN ، مشتریان آنها از گرافیک خرس سرگرم کننده و جو خرس پر شده اند.

“عمومی” برگه گزینه های مربوط به سرویس دهنده VPN را می دهد “هنگام شروع رایانه اجرا کنید”, در ضمن “امنیت” برگه دسترسی به ویژگی هایی مانند “VigilantBear” و “GhostBear”.

در کل ، برنامه های VPN هر دو ارائه دهنده کاملاً شگفت انگیز هستند ، اما از نظر “ظاهر”, TunnelBear به طور قطع در بین خدمات متنوع در بازار ، دست برتر را بدست می آورد.

سرورها

PureVPN TunnelBear
کشورهای سرور 140+ 23
تعداد کل سرورها 2،000 1000

در مقایسه با PureVPN ، مبتنی بر زیرساخت های کلی شبکه ، TunnelBear مستقر در کانادا از نظر تعداد بسیار کمی سقوط می کند. آنها فقط 1000 سرور در 23 کشور جهان محدود دارند.

در همین حال ، PureVPN دارای شبکه بزرگتر از 2،000+ سرور در 140+ کشور در سراسر جهان است. این تنها VPN است که در بسیاری از مناطق در سراسر دنیا پشتیبانی می کند.

بنابراین تعیین برنده در این جنبه دشوار نیست. اگر بخواهد با سرورهای برتر رقابت کند ، TunnelBear باید تعداد سرورهای خود را با انبوه بهبود بخشد.

سرعت

PureVPN TunnelBear
از دست دادن سرعت 30٪

من همچنین سهولت انجام هر دو ارائه دهنده را برای سهولت در تصمیم گیری برای کاربران انجام دادم. این فرایند شامل تست سرورهای مختلف برای کلیه فعالیتهای مرتبط با اینترنت است.

این موارد شامل صرفاً مرور اینترنت ، بازی بازی های آنلاین ، بارگیری فایلهای تورنت یا پخش در سایتهایی مانند Netflix است. برای انجام این کار ، 4 سرور تصادفی از Pure و TunnelBear برداشت کردیم.

مکانها شامل کانادا ، ایالات متحده ، انگلیس و فرانسه بود. در تست های سرعت برهنه با اتصال 100 مگابیت بر ثانیه ، PureVPN موفق شد در بارگیری و بارگیری به طور میانگین 91 مگابیت بر ثانیه را تحویل دهد و این نشانگر از دست رفتن سرعت 9٪ است.

در همین حال ، Tunnelbear در بارگذاری و بارگیری میانگین سرعت 70 مگابیت در ثانیه را ثبت کرده است که نشان دهنده افت 30٪ سرعت است. به راحتی می توان گفت ، PureVPN این حاشیه بزرگ را از این جنبه برنده می شود!

امنیت

PureVPN TunnelBear
پروتکل های VPN PPTP، L2TP، IPSec، IKEv2، OpenVPN L2TP / IPSec، IKEv2، OpenVPN
رمزگذاری داده های OpenVPN AES-256-CBC AES-256
رمزگذاری کانال کنترل OpenVPN RSA-4096 RSA-2048
فناوری پنهانکاری هیچ یک هیچ یک
امنیت برنامه Kill Switch و حفاظت از نشت DNS VigilantBear و GhostBear
وضعیت DNS DNS خصوصی DNS خصوصی

PureVPN پشتیبانی از طیف عظیمی از پروتکل ها را ارائه می دهد. این شامل PPTP ، L2TP ، IKEv2 ، SSTP و OpenVPN (TCP و UDP) است تا به همه نوع آزادی انتخاب را در اختیار کاربران قرار دهد..

هرچند پیش فرض ، PureVPN پروتکل OpenVPN را در همه دستگاه ها مستقر می کند ، به استثنای دستگاه های iOS که از پروتکل IKEv2 برای سرعت بیشتر و امنیت بیشتر استفاده می کنند.

برای رمزگذاری ، ارائه دهنده از رمزنگاری AES-256-CBC با احراز هویت HMAC SHA1 برای کانال داده استفاده می کند ، که کاملاً چشمگیر و بسیار ایمن است.

در همین حال ، آن را رمزنگاری AES-256-CBC با تأیید هویت HMAC SHA384 و رمزگذاری دستی RSA-4096 را برای کانال کنترل مستقر می کند..

تعداد زیادی از ارائه دهندگان به RSA-4096 تغییر نکرده اند ، اما PureVPN جز معدود مواردی است که دارای آن است. بنابراین ، نسبت به سایر ارائه دهندگان در بازار حاشیه ای به دست می آورد.

این شامل TunnelBear نیز می شود ، که فقط از سه پروتکل پشتیبانی می کند. OpenVPN ، L2TP / IPsec و IKEv2. مشابه PureVPN ، از OpenVPN به عنوان پیش فرض در همه دستگاه ها استفاده می کند.

کاربران iOS از پروتکل IKEv2 یا L2TP / IPSec استفاده می کنند. رمزگذاری با رمزگذاری AES-256 ارائه شده است ، اما برخی از برنامه ها ممکن است از رمزگذاری 128 بیتی قدیمی تر و SHA-1 برای تأیید صحت داده ها استفاده کنند..

آزمایش نشت

برای درک بهتر درباره امنیت برنامه ، من یک تست نشت را در PureVPN و TunnelBear انجام دادم. این فرایند شامل استفاده از 6 ابزار مختلف برای بررسی است.

WebRTC و HTTP درخواست نشت:
 • https://browserleaks.com/webrtc
 • https://www.doileak.com/
DNS Leaks:
 • https://www.perfect-privacy.com/dns-leaktest/
 • https://www.dnsleaktest.com/
IPv4 / IPv6 و Torrent IP Leaks:
 • https://ipleak.net/
 • https://ipx.ac/run/

PureVPN تمام آزمایشات را از 6 ابزار مختلف فوق انجام داد و اطلاعات اصلی IP ، DNS یا WebRTC ما را فاش نکرد. TunnelBear ، همچنین از IP نشت IPv4 و IPv6 عاری بود.

با این حال ، هنگام استفاده از IPv6 ، ابزارها نشت WebRTC را در هر دو برنامه Windows و Mac شناسایی کردند. یک راه حل ساده برای این کار غیرفعال کردن اتصالات IPv6 در دستگاه شما است.

حریم خصوصی

PureVPN TunnelBear
مرکز فرماندهی هنگ کنگ کانادا
سیاهههای مربوط به اتصال هیچ یک هیچ یک
سیاهههای مربوط به فعالیت هیچ یک هیچ یک
اطلاعات ثبت نام آدرس ایمیل آدرس ایمیل
پرداخت ناشناس مواد و روش ها Monero ، Dash ، Gridcoin ، Rpple ، ZCaas ، Ehterum ، Litecoin ، Bitcoin و موارد دیگر هیچ یک

یک نگاه اجمالی در جدول فوق و مشخص می شود که PureVPN از نظر حریم شخصی کلی حاشیه ای بیش از TunnelBear کسب می کند. این مستقر در هنگ کنگ و به دور از اتحاد چشم 5/9/14 است.

از طرف دیگر TunnelBear دارای دفتر مرکزی خود در کانادا است. همانطور که احتمالاً می دانید ، کانادا یکی از مؤسسین پنج چشم است و به نظارت گسترده و نگهداری اطلاعات دست می دهد..

در صورت دریافت دستور شکنجه به همراه احضار احضار ، VPN ممکن است مجبور شود طبق درخواست های قانونی دولت عمل کند. به همین ترتیب ، همیشه خطر اعتماد به ارائه دهنده وجود دارد.

لازم به ذکر نیست ، TunnelBear همچنین از طیف گسترده ای از ارزهای رمزپایه پشتیبانی نمی کند ، بجز بیت کوین. در همین حال ، PureVPN به لطف معرفی PaymentWall ، بیش از 250 گزینه را پشتیبانی می کند.

در مورد ورود به سیستم ، هر دو ارائه دهنده در ابتدا گزارشهای مربوط به فروشگاه را ذخیره می کردند ، اما اکنون به صفوف خدمات VPN بی فایده پیوسته اند. PureVPN اخیراً توسط AltiusIT حسابرسی شده است.

در همین حال ، TunnelBear در طی این سالها دو مأموریت امنیتی را پشت سر گذاشته است ، هر دو توسط Cure53 انجام شده است. می توانید نتایج حاصل از ممیزی های مستقل را در اینجا مشاهده کنید.

پیکربندی

PureVPN TunnelBear
تخصیص آدرس اشتراکی / استاتیک به اشتراک گذاشته شده
IP استاتیک 7+ کشور نه
DDoS Protection آره نه
فایروال NAT آره آره

از نظر پیکربندی ، PureVPN بار دیگر یک دست بالاتر از TunnelBear را به دست می آورد. دلیل این امر این است که ارائه دهنده مستقر در کانادا فقط از یک زیرساخت مشترک با IP های پویا در دسترس پشتیبانی می کند.

از طرف دیگر ، PureVPN انگیزه بیشتری را به کاربران خود ارائه می دهد و هر دو را پشتیبانی می کند. یک زیرساخت مشترک و استاتیک. آنها IP های اختصاصی را در بیش از 7+ کشور در سراسر جهان در دسترس قرار داده اند.

پشتیبانی مشتری

PureVPN TunnelBear
راهنماهای ویدیویی آره آره
پایگاه دانش قابل جستجو  آره آره
پشتیبانی تلفن نه نه
پشتیبانی ایمیل آره آره
میانگین زمان پاسخگویی به ایمیل 39 دقیقه 1 ساعت
پشتیبانی بلیط آره آره
پشتیبانی چت زنده آره نه

PureVPN و TunnelBear هر دو پشتیبانی را در قالب چت زنده ، راهنماهای ویدئویی ، پایگاه دانش ، سؤالات متداول ، ایمیل و بلیط ارائه می دهند. همه اینها گزینه های خوبی برای دریافت پشتیبانی هستند.

دومین گزینه عالی برای اکثر پشتیبانی الکترونیکی است. بنابراین ، من کمی بیشتر با آزمایش خودم رفتم تا زمان پاسخگویی را از طرف هر دو ارائه دهنده نیز تحلیل کنم.

در زیر می توانید آمار هر دو ارائه دهنده را بر اساس چهار سؤال مختلف مشاهده کنید.

PureVPN

سوال زمان پاسخگویی اولیه تعداد ایمیل پاسخ داده شد
آیا PureVPN برای تورنتینگ خوب است? 25 دقیقه 1 آره
آیا PureVPN با Netflix کار می کند? 39 دقیقه 1 آره
آیا می توانم PureVPN را در LibreELEC نصب کنم 50 دقیقه 1 آره
نحوه تنظیم PureVPN در Firestick? 44 دقیقه 1 آره

TunnelBear

سوال زمان پاسخگویی اولیه تعداد ایمیل پاسخ داده شد
آیا TunnelBear برای وب تاریک امن است? 1 ساعت 1 آره
چگونه می توانم اشتراک TunnelBear خود را لغو کنم? 48 دقیقه 1 آره
آیا TunnelBear برای Netflix کار می کند? 52 دقیقه 1 آره
چه کسی صاحب VPN TunnelBear است? 59 دقیقه 1 آره

The Winner: PureVPN

PureVPN برنده است

بدون شک ، PureVPN به دلیل زیرساخت های بزرگتر سرور ، توانایی دور زدن GFW در چین ، قابلیت های رفع انسداد Netflix و مشکلات نشت صفر ، این مقایسه را برنده می شود..

TunnelBear نیز خدمات خوبی است ، اما دفتر مرکزی کانادا ، مشکلات نشت ، تعداد ضعیف سرور و فقدان قابلیت رفع انسداد بدان معنی است که VPN راه طولانی را در پیش دارد..

Похожие статьи

 • PureVPN در مقابل CyberGhost

  جایی که PureVPN به عنوان یک سرویس با بودجه مناسب و در عین حال قابل اعتماد ایستاده است ، CyberGhost یک ارائه دهنده به همان اندازه چشمگیر است که ارائه بسیاری دارد. کدام VPN است...

 • ExpressVPN در مقابل TunnelBear

  جایی که ExpressVPN به عنوان یک رهبر در بازار بازار ایستاده است “حق بیمه” VPN ها ، TunnelBear اکنون مدتی است که مورد علاقه ی بین freebies است. امروز ، من خواهم بود...

 • PureVPN در مقابل Windscrib

  جایی که PureVPN قد بلند به عنوان یک شهرت دارد “حق بیمه” ارائه دهنده خدمات در صنعت ، Windscrib از a “فریمیوم” مدل و به عنوان قوی رتبه بندی می شود “رایگان” سرویس...

 • PureVPN در مقابل HideMyAss مقایسه 2020

  جایی که PureVPN به اندازه معروف بلند است “حق بیمه” VPN در صنعت ، HideMyAss یکی از محبوب ترین گزینه ها در بین کاربران غیرمستقیم است که بیشتر به دلیل نام جذاب آن است....

 • PureVPN در مقابل PIA (دسترسی به اینترنت خصوصی)

  بسیاری از کاربران هنگام تلاش برای انتخاب یک VPN مناسب با سردرگمی شدید روبرو می شوند. این سردرگمی بیشتر ناشی از این واقعیت است که کاربران اغلب به سرویس های VPN نگاه می کنند...

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me