Coğrafi Engelleme ve İçerik Sınırlarını Atlama

Pek çoğu bunu bilmiyor, ancak ortalama bir insan sadece internetin yaklaşık% 0.004'üne erişebiliyor. % 99,996'nın geri kalanı “Derin internet” ve temel olarak Google veya Bing gibi arama motorları tarafından dizine eklenmeyen diğer tüm içerikler.

Bununla birlikte, internete erişimimizin% 0,004'ünde bile, dünyadaki birçok web sitesi coğrafi engelleme etkinliğine ve erişilebilir içeriği daha da sınırlandırmaktadır. Bu nedenle, bu kılavuz coğrafi engellemeye ve nasıl atlanacağına odaklanmaktadır. Ama önce…

Geoblocking Nedir??

Coğrafi bloklama, internet erişimini kısıtlama etkinliği için kullanılan,’s coğrafi konumu. Coğrafi engellemeyi ayarlayan web siteleri / hizmetler önce IP adreslerini tanımlar ve ardından bunları bir kara listeye veya beyaz listeye göre doğrular.

Onaylanan beyaz listede olmayan ve kara listeye giren herhangi bir IP'nin, web sitesi / hizmet sunucusuyla bağlantısını tamamlaması derhal engellenir, bu da aşağıdaki gibi bir hata almanıza neden olur “web sitenize konumunuzdan / bölgenizden erişilemiyor.”

Geoblocking neden var?

Coğrafi engelleme, lisanslama ve telif hakkı ile ilgili sorunlar nedeniyle TV şovları ve filmler gibi internetteki premium multimedya içeriğine erişimin kısıtlanmasında hayati bir rol oynamaktadır. Ülke dışındaki bir kişi içeriğine eriştiğinde, genellikle üretim evleri para kaybeder.

Bu nedenle, Netflix, BBC iPlayer, Amazon Prime, HBO NOW gibi birçok akış platformunu görüyorsunuz ve kullanıcıların belirli başlık kitaplığının engelini kaldırmasını önlemek için belirli içeriğe erişimi daha kısıtlayıcı veya web sitelerinin farklı bir sürümünü kullanıma sunuyorsunuz..

Hatta dünyadaki coğrafi ve içerik ablukalarını atlamak için kullanılan VPN hizmetlerini yasaklayarak daha da ileri gidiyorlar. Buna ek olarak, coğrafi engelleme fiyat ayrımcılığının uygulanmasında, kötü niyetli trafiğin engellenmesinde, çevrimiçi kumar, sahtekarlığın önlenmesi ve konum farkında kimlik doğrulamasında da rol oynar.

Bir Proxy ile Coğrafi Blokajı Ele Alma

Çoğunlukla insanlar coğrafi ablukalarla karşılaştıklarında, proxy hizmeti kullanmaları önerilir. Bu değerli araçlar, kullanıcılara farklı web sitelerinin / hizmetlerin engellemesini kaldırmak için yeni bir IP adresiyle farklı bir ülkedeki bir sunucuya bağlanma olanağı sağlar.

Bununla birlikte, geçmişte bir proxy kullanmanın coğrafi blokajlar için kolay bir çözüm olduğu durumlarda, artık uygulanabilir bir seçenek olarak mevcut değildir. Birçok web sitesi / hizmet, bir proxy hizmetini kolayca algılayabilir, anında engelleyebilir ve teknik olarak işe yaramaz olarak kabul edebilir.

Proxy hizmetleri yalnızca IP adresinizi kaydırır, ancak web sitelerinin proxy kullandığınızı öğrenmesini engelleyen bir şifreleme sunmaz. Sonuçta bir “proxy algılandı hatası”, bu yüzden güvenilir bir VPN hizmeti kullanmanızı öneririm.

Bir VPN ile Coğrafi Blokajı Ele Alma

VPN'ler genellikle internet bağlantınızı güvenli ve şifreli bir tünel, çevrimiçi etkinliklerinizi gizler ve kimliğinizi gizli tutar. Doğrudan ISP'den ziyaret ettiğiniz web sitesine geçecek olan tüm internet trafiği artık farklı bir IP adresiyle ek bir şifreleme katmanından geçiyor.

Bu nedenle, hedef web sitesi artık VPN istemcisi aracılığıyla seçtiğiniz sunucudan veri görüyor. ISS'nizden alınan gerçek konumunuz ve IP adresiniz değil, sizi her zaman anonim tutar. Bu nedenle, bir VPN ile coğrafi engelleme, premium bir VPN hizmeti için ödeme yapmanız gerekse de daha uygulanabilir ve uygulanabilir bir seçenektir..

Geoblocking'i Atlamak Yasal mı?

Bu tamamen bulunduğunuz ülkeye ve eriştiğiniz web sitesine / hizmete bağlıdır. Çin, İran, Irak, Türkiye, Mısır gibi bazı ülkeler VPN hizmetlerini tamamen yasaklıyor, çünkü sınırsız bir internete erişmek için coğrafi engellemeyi engelliyorlar.

Bu nedenle, coğrafi ablukaları atlamak için bir VPN kullanarak bulunursanız, yasal zorluklarla karşılaşabilirsiniz ve ağır para cezaları ödemek zorunda kalabilirsiniz. Coğrafi engellemeyi atlamayı caydıran web siteleri için böyle katı bir işlem yapılmaz ve kişisel hesaplarınız da askıya alınmaz.

Yine de, çoğu web sitesinin kendi sitelerinde coğrafi engelleme hakkında bir madde bulunduğunu belirtmek önemlidir. “hizmet / kullanım şartları”. Bu nedenle, etkinlikle ilgili iki kat fikirli iseniz, hesaplarınızın dışında yasaklanmamasını veya kilitlenmesini önlemek için kuralları okuduğunuzdan emin olun..

Geoblocking Kilitleri Baypas Etmenin Diğer Yolları

Bir proxy veya VPN hizmeti kullanmaya ek olarak, bireyler coğrafi engellemeleri atlamak için Tor'a güvenebilir. Tor, tipik olarak, birkaç kat şifreleme ile korunan merkezi olmayan bir ağa sahiptir ve bir sunucu katmanı üzerinden internet trafiğini yönlendirir.

Bu sunucu katmanı, yedi binden fazla röleden oluşur ve kullanıcıların düzgün gizlenmesini sağlar’ anında mesajlaşma, sosyal medya veya diğer platformlarda başkalarının etkinliğinizi izlemesini önlerken.

Tor, iki konfigürasyon aracılığıyla VPN'lerle birlikte de kullanılabilir; VPN üzerinden Tor veya Tor üzerinden VPN. Birincisi önce VPN sunucusuna, ardından Tor ağına bağlanmayı, ikincisi ise tersini içerir..

Yurtdışında İnternet üzerinden Alman TV izlemek

Yurtdışında Alman TV izlemek istiyorsanız, roket bilimi gerekmez. İstediğiniz yerde sınırsız erişimin keyfini çıkarmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

  1. Abone ol NordVPN veya Surfshark gibi güvenilir bir VPN servisine
  2. İndir kullandığınız platform / cihaz için ilgili uygulama
  3. Yüklemek uygulama, açık bir kez bitti ve giriş giriş kimlik bilgileriniz
  4. Bağlan Almanya'daki herhangi bir sunucuya (Berlin, Münih, Hamburg Frankfurt)
  5. Ziyaret etmek ARD, ZDF, Arte, n-TV, ProSieben, Netflix DE veya herhangi bir Alman özel TV web sitesi
  6. Artık web sitesinin erişilebilir olduğunu ve bir konum hatası göstermediğini fark edeceksiniz!
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me